در حال بارگزاری
از صبر و شکیبایی شما متشکریم

پرینت سه بعدی یا ماشین کاری CNCتفاوت های پرینت سه بعدی و ماشینکاری CNC

 

در کنار پرینت سه بعدی ، ماشین های CNC هم از تکنولوژی های نسبتا نو در صنعت ساخت هستند. در این بخش به تفاوت های این دو تکنولوژی می پردازیم و سعی می کنیم به شما در انتخاب یکی از این دو برای ساخت نمونه  و یا محصول نهایی ایده تان کمک کنیم.

کنترل عددی رایانه ای ( CNC ) یک تکنولوژی ساخت کاهشی است که در برابر پرینت سه بعدی که یک تکنولوژی ساخت افزایشی است قرار می گیرد. برخلاف پرینت سه بعدی، پروسه با یک بلوک یکپارچه از متریال شروع شده و برای رسیدن به شکل نهایی قسمت هایی از آن با استفاده از انواع ابزار تیز چرخنده کاسته می شود.

سی-ان-سی یکی از معمول ترین روش های ساخت برای تیراژهای مختلف است. تکرارپذیری، دقت بالا و گستره وسیع مواد اولیه و سطوح از ویژگی های مثبت CNC است.

 

ساخت افزودنی (یا پرینت سه بعدی) قطعات را با افزودن ماده به صورت لایه به لایه می سازد، پروسه های پرینت سه بعدی نیازی به ابزارکاری و تجهیزات جانبی ندارد و در نتیجه هزینه اولیه راه اندازی بسیار پایین است.

در این متن ما نکات اصلی تاثیر گذار بر انتخاب شما را بررسی می کنیم. تمرکز ما بر روی قطعات کاربردی و نمونه های اولیه ای است که با پلاستیک یا فلزات ساخته می شوند.

بهترین پروسه های پرینت سه بعدی برای این کاربردها SLS یا FDM برای پلاستیک و SLM یا بایندرجت برای فلزات هستند.
 

ساخت با پرینتر سه بعدی به شیوه ساخت افزودنی

انتخاب تکنولوژی مناسب

چند راهنمای ساده برای انتخاب بین CNC و پرینت سه بعدی وجود دارند که می توانند به شما کمک زیادی کنند.

به طور کلی هر قطعه ای که امکان تولید ساده آن با روش کاهشی باشد باید با دستگاه های CNC ساخته شود.

استفاده از پرینتر سه بعدی در شرایط زیر منطقی است:

    وقتی امکان ساخت قطعه با روش های سنتی مشکل است یا امکان پذیر نیست. برای مثال ساخت هندسه های سه بعدی پیچیده و سطوح توپولوژیک منحنی با پرینتر های سه بعدی بسیار ساده تر از ماشینکاری CNC است.
    اگر زمان رسیدن قطعه به دستتان اهمیت زیادی دارد پرینت سه بعدی در بیشتر مواقع سریعترین روش برای ساخت قطعات است
    برای حجم ساخت پایین معمولا پرینت سه بعدی از CNC ارزان تر است.
    وقتی تعداد کمی قطعه یکسان (زیر ۱۰ عدد) می خواهید بسازید.
    وقتی قطعه باید با موادی مانند فلزات خاص و مواد انعطاف پذیر ساخته شود که ساخت آنها با روش CNC مشکل است و یا امکان پذیر نیست.

تکنولوژی های CNC معمولا قطعات را با دقت بالا و ویژگی های فیزیکی یکسان در سه بعد تولید می کنند ، اما این دقت بالا در تیراژهای پایین هزینه زیادی دارد.

اگر تیراژ کار شما بالاتر از ۲۰۰ عدد باشد معمولا هیچکدام از روش های پرینت سه بعدی و ماشینکاری CNC به صرفه نیستند. روش های سنتی ساخت مثل قالب ریزی و تزریق پلاستیک همچنان برای تیراژهای بالا به صرفه ترین تکنولوژی های حال حاضر هستند.


تعداد کل قطعات مورد نیاز(تیراژ) یک نکته مهم در انتخاب تکنولوژی ساخت است.

جدول تکنولوژی های ساخت توصیه شده

تعداد قطعات ۱-۱۰ ۱۰-۱۰۰ ۱۰-۱۰۰۰ بیشتر از ۱۰۰۰
پلاستیک پرینت سه بعدی پرینت سه بعدی

CNC

 

(تزریق پلاستیک هم درنظر گرفته شود)

تزریق پلاستیک
فلز پرینت سه بعدی و CNC

CNC

 

(پرینت سه بعدی هم درنظر گرفته شود)

CNC

 

(قالب گیری هم درنظر گرفته شود)

قالب گیری

 

به طور کلی:

انتخاب تکنولوژی مناسب برای کاربرد شما بسیار اهمیت دارد ، برای انتخاب بین استفاده از پرینتر سه بعدی یا ماشینکاری CNC این قوانین را درنظر بگیرید:

    ماشین کاری CNC برای تیراژهای متوسط تا بالا (کمتر از ۲۵۰-۵۰۰ قطعه) و قطعاتی که از نظر هندسی پیچیدگی زیادی ندارند مناسب است.
    پرینت سه بعدی برای تیراژ پایین ، محصولات سفارشی و یا قطعاتی که پیچیدگی بالایی دارند مناسب است.
    برای ساخت قطعات فلزی، CNC هزینه رقابتی تری نسبت به پرینت سه بعدی ، حتی در تعداد پایین دارد اما برای ساخت قطعه محدودیت های هندسی زیادی دارد.
    در تیراژ های بالاتر (بیش از ۲۵۰-۵۰۰ قطعه) معمولا تکنولوژی های ساخت سنتی به صرفه تر هستند.

پیچیدگی قطعه و تیراژ قطعات اهمیتی کلیدی در انتخاب تکنولوژی ساخت دارند. پرینت سه بعدی، ریخته گری دقیق، تزریق پلاستیک و CNC هرکدام می توانند برای ساخت محصول شما مناسب باشند.